תכנון מסלול

לרשותכם מפת מרכז לונדון עם קווי הרכבת התחתית באזורים 1 ו-2. לאחר בחירת תחנה מסוימת, ניתן לסמן בתפריט את שכבת המפה שברצונכם להציג לפי תחומי העניין (שכבות הקיימות במפה – בתי מלון מומלצים, שילוב של אתרי תיירות לפי מיקום, אטרקציות ואתרי תיירות מרכזיים, מוזיאונים, שווקים, תיאטראות, פארקים וגנים, אנדרטאות ופסלים) ולתכנן את המסלול לפי אפשרויות התניידות מהירה בקווי הרכבת התחתית או פשוט לפי מרחק בין האתרים. נסיעות באזורים בין כל התחנות הקיימות במפה יעלו לכם עד 7 פאונד ליום באמצעות כרטיס אויסטר, מעבר לזה הנסיעות בחינם (יותר פרטים בפרק על התחבורה בלונדון). לא מסומנים מספר קווים שחופפים כמעט לגמרי עם קווים אחרים או פחות רלוונטיים באופן כללי כדי לא להעמיס על המפה (כמו האמרסמית’ & סיטי ומטרופוליטן). עם לחיצה על סמל של תחנת טיוב יפתח חלון ובו קישור למלון מומלץ ואטרקציות בקרבת אותה תחנה. בתי המלון נבחרו עפ”י שילוב של מחיר זול ככל האפשר וביקורות טובות באינטרנט.

תשתדלו לתכנן את המסלול היומי שלכם ככה, שלא כל היום תהיו על הרגליים, לדוגמה – אל תנסו ביום אחד לעשות “סיבוב” בהייד פארק ובסנט ג’יימס, אלא אם כן אתם בהכנה למסע כומתה. רק בהייד פארק לבדו אפשר לבקר מספר פעמים, כל פעם באזור אחר. גם את הביקור בפארקים כדאי להכין מראש, לדוגמה – בגני קנזינגטון לא תרצו לפספס את אנדרטת הנסיך אלברט ושביל הפרחים (flower walk), ולא את ארמון קנזינגטון והאגם שמולו. אפשר לראות את כל הפרטים הקטנים במפות גוגל. בימים גשומים תמיד אפשר לבקר במוזיאונים, ביקור ברובם – חינם, יותר פרטים בפרק על המוזיאונים בהמשך. תכינו רשימה של מקומות ואתרים שאתם רוצים לבקר, תבדקו איפה נדרשת הרשמה או קניית כרטיסים מראש, תתחילו לבנות לכם מסלולים יומיים סביב המועדים הקבועים. לדוגמה – אם רכשתם כרטיסים להצגה או מחזמר, תמצאו במפה את התיאטרון הרלוונטי ותתחילו לבנות את התוכנית היומים סביב המיקום והשעה של ההצגה. נכון שעם הטיוב ניתן להגיע במהירות יחסית לכל מקום במרכז לונדון, אבל עדיין רצוי לצמצם את הנסיעות למינימום הנדרש כי פשוט חבל על הזמן וכי אין סיבה לקפוץ יותר מדי ממקום למקום.

אחד הטיפים החשובים ביותר – לא חייבים להספיק את הכל. אתם תטוסו ללונדון שוב (בוודאות) ותשלימו את הפערים. אם הביקור שלכם יחסית קצר – תחשבו טוב טוב מה מטרת הטיסה שלכם ללונדון – האם הגעתם בשביל להיכנס ל”אטרקציות” או שהגעתם לראות ולהכיר את העיר ולספוג את האווירה. אל תשקיעו את רוב הזמן בביקורים במלכודות תיירים. לונדון היא יותר משרק ומאדאם טוסו. מותר גם סתם להסתובב לפעמים ברחובות העיר, העיקר – לא להיות בלחץ להגיע לעוד ועוד מקום ולסמן עוד ועוד “v”. תזכרו שכל תוכנית היא בסיס לשינויים, וכנראה יהיו לכם כאלה, גם אם התוכנית שלכם תיראה מושלמת. גם אם תעשו תכנון הכי נכון וקפדני מבחינת מרחקים בין המקומות בהם תרצו לבקר, עדיין תלכו הרבה מאוד ברגל. חשוב מאוד שיהיו לכם נעליים נוחות שכבר התרגלתם אליהן. לפני שאתם מוסיפים מקום כלשהו לתוכנית, תבדקו את שעות הפתיחה (וימים) – לכל שוק, מוזיאון ואפילו גינה ציבורית יש אתר רשמי (לינקים במפה). שלא תגיעו לחינם לשוק לא פעיל או מוזיאון סגור. תשמרו היטב על המסמכים והכסף, יש לא מעט כייסים בלונדון וביציאה מחלק מתחנות הטיוב אפילו מזהירים על כך בכריזה. 

שימוש במפה מומלץ במצב “מסך מלא” במחשב.
לחץ על הכפתור הזה בסרגל המפה לפתיחת התפריט

דוגמאות לתכנון מסלול לפי אזורים

דרום קנזינגטון - מוזיאונים, רויאל אלברט הול, הייד פארק...

מתחנת הטיוב דרום קנזינגטון – 4 דקות הליכה לשלושת המוזיאונים מהמפורסמים בלונדון – המדע, הטבע וויקטוריה & אלברט (כניסה לשלושתם בחינם). ישנן כניסות צדדיות מרחוב Exhibition Road (מסומנות עם חצים), אין צורך להישתמש בכניסות הראשיות כי בד"כ הן עמוסות יותר (יותר אנשים, בידוק ביטחוני וכו'). מומלץ להשתמש בהן ליציאה כדי להתרשם מהיופי והעוצמה, במיוחד במוזיאון הטבע. קיים מעבר תת קרקעי שמתחיל בתחנת הטיוב והיציאה שלו לרחוב ממש צמודה לכניסה למוזיאון המדע – יכולי להיות שימושי ביום גשום. ישנה כניסה למוזיאון ויקטוריה & אלברט מתוך המעבר – ללא צורך לצאת לרחוב.

כמה דקות הליכה מהמוזיאונים בהמשך הרחוב – הגעתם להייד פארק וגני קנזינגטון (רוב התיירים מתייחסים לכל הפארק הענק הזה כמתחם אחד וקוראים לו הייד פארק, למרות שרשמית החלק המערבי זה פארק נפרד). מומלץ לעבור ליד ה-Royal Albert Hall המרשים שנחשב לאחד מאולמות הטובים בעולם להופעות (אם לא הטוב בהם), ולעבור את הכביש לכיוון אנדרטת הנסיך אלברט, משם להמשיך בשביל הפרחים (Flower Walk) שמתחיל ממש מאחורי האנדרטה, ובסופו להמשיך צפונה לארמון קנזינגטון (כניסה בתשלום). כשתגיעו לקצה הפארק, לרשותכם תחנות טיוב בשני קווים – מרכזי (אדום) ומעגלי (צהוב), או לחלופין ניתן להמשיך ברגל לשוק פורטובלו בשכונת נוטינג היל – עניין של עוד כמה דקות הליכה ׁ(השוק פעיל בעיקר בשבתות).

מאזור המוזיאונים ניתן להגיע ברגל להרודס (מרחק של כ-800 מטר), כמובן שגם לידו ישנה תחנת טיוב שממנה אפשר להמשיך את הטיול לאזור אחר או להמשיך ברגל לכיוון ארמון בקינגהאם ופארק סנט ג'יימס או לחתוך ישר להייד פארק.

מצודת לונדון, גשר המצודה, סקיי גארדן, אוניית בלפסט...

ניתן (וכדא) לשלב בין ביקור במצודת לונדון לתצפית בסקיי גארדן (כ-10 דקות הליכה אחד מהשני). בנוסף, נמצאים באותו האזור גשר המצודה (שהרבה תיירים קוראים לו "גשר לונדון", למרות שגשר לונדון זה גשר רגיל לחלוטין שנמצא מערבית למצודה), אוניית מלחמה בלפסט, כנסיית סנט דנסטן, שוק לידנהול, אנדרטה לשריפה הגדולה של לונדון, מגדל שארד ועוד. שימו לב לכמות תחנות הטיוב באזור – Bank, Monument, Tower Hill ובצד השני – תחנת London Bridge.

כמה טיפים:

לביקור ללא תשלום בתצפית הסקיי גארדן יש להירשם מראש, אין צורך להדפיס את הכרטיסים – מספיק להציג את הברקוד בטלפון הנייד.

אפשר להתאים את ההגעה לגשר המצודה לזמני הפתיחה שלו למעבר כלי שיט – לוחות הזמנים כאן.

ביקור במגדל שארד, גבוה הרבה יותר מהסקיי גארדן, שנמצא בצד השני של הנהר במרחק של כ-12 דקות הליכה, הינו בתשלום.

שוק בורו (סגור בימי ראשון) נמצא כמה דקות הליכה ממגדל השארד (קצת שמאלית למגדל במפה). 

טרפלגר, לסטר, פיקדילי, צ'יינה טאון, קובנט גארדן, ביג בן, לונדון איי ועוד...

ארמון בקינגהאם עם החלפת המשמר המפורסמת, ובצידו השני של פארק סנט ג'יימס רחבת משמר הסוסים שגם בה מתקיימת החלפת משמר יומית והרבה פחות עמוסה בתיירים. לונדון איי, סי לייף, הצינוק של לונדון ושרק ממוקמים באזור קטן אחד. מעבר בגשר לצד השני של תמזה – ואתם ליד הביג בן (בשיפוצים עד 2021), בנייני הממשל ומנזר וסטמינסטר. עולים טיפה צפונה ומגיעים לכיכר טרפלגר עם הגלריה הלאומית, ומשם – אזור סוהו וקובנט גארדן (כיכר פיקדילי, כיכר לסטר, צ'יינה טאון, רוב התיאטראות ורחוב אוקספורד בהמשך).

 

דוגמאות נוספות - בקרוב

מוזמנים לשאול שאלות ולהתייעץ כאן: