תחבורה ציבורית

כלי התחבורה הזמין והיעיל ביותר בלונדון הוא כמובן הטיוב – הרכבת התחתית. באמצעות הטיוב, עם תכנון פשוט מראש או תוך שימוש במפות גוגל או אפליקציה אחרת, תגיעו במהירות ובזול לכל מקום. כמה טיפים שימושיים לגבי השימוש בטיוב: לא לקנות כרטיסים לנסיעות בודדות. זה יקר ומיותר. אם אתם בלונדון ל-5 ימים או פחות, תקנו oyster ותטעינו אותו לפי חישוב של 7.20 פאונד כפול כמות הימים בהם תשתמשו בכרטיס. למה? כי המקסימום שתשלמו ביום אחד על התחבורה הציבורית הוא 7.20 פאונד, מעבר לזה כל הנסיעות יהיו בחינם. לונדון מחולקת לאזורים והמחיר הזה מתייחס לשימוש ברכבת התחתית באזורים 1 ו-2 (ראו מפה), אבל לתייר הממוצע בד”כ אין מה לחפש באזורים מרוחקים יותר. ניתן לבדוק באתר הזה כמה תעלה לכם נסיעה לאזורים אחרים. באוטובוסים המחיר הוא קבוע בכל רחבי העיר. אם בכל זאת נסעתם בטיוב לאזור 3 או רחוק יותר – אין מה לדאוג, כל עוד יש יתרה בכרטיס – פשוט תחויבו בהתאם לתעריף. בכל מכונת כרטיסים אפשר לבדוק בקלות את היתרה בכרטיס שלכם, ולטעון אותו בעוד כסף במידת הצורך. 

רכישת של ה-oyster מתבצעת במכונות כרטיסים בכל תחנת טיוב. אפשר (וכדאי) לבקש עזרה מאחד העובדים (יש לפחות סדרן אחד בכל תחנה שישמח לעזור לכם). במעמד הרכישה תשלמו פקדון של 5 פאונד לכרטיס.

מטיילים עם ילדים? עד גיל 11 השימוש בתחב"צ חינם בליווי מבוגר שמשלם על עצמו (אין צורך ברכישת כרטיס לילד). מגיל 11 עד 15 (כולל 15, ז.א. עד יום הולדת 16) משלמים חצי מחיר (עד 3.60 ליום). כדי לממש את ההנחה, צריך לרכוש כרטיס אויסטר ולבקש מהסדרן בתחנה להגדיר אותו ככרטיס נוער. כל התהילך לוקח בדיוק כמה שניות.

 

קבלת החזר על ה-oyster – בסיום השימוש באויסטר ניתן לקבל בחזרה את הפיקדון והעודף שנשאר בכרטיס, אם מתקיימים שני תנאים: עברו מעל 48 שעות מהרכישה והעודף הוא עד 10 פאונד. הזיכוי מתבצע במכונות כרטיסים המיועדות לכך (גדולות יותר ושרשום עליהן oyster refund). ברגע שקיבלתם זיכוי, הכרטיס מבוטל ולא ניתן להשתמש בו שוב, אולי רק לשמור למזכרת. אם העודף בכרטיס מעל 10 פאונד, ניתן לקבל החזר רק במרכזי מבקרים או באמצעות שליחת הכרטיס בדואר, בקיצור – תשתדלו שלא ישאר לכם מעל 10 פאונד בכרטיס.

אם אתם מתכננים לחזור ללונדון בעתיד, אפשר לוותר על הזיכוי ולשמור את הכרטיס. אויסטר לא מוגבל מבחינת התוקף ותוכלו להמשיך להשתמש בו בכל ביקור שלכם בעיר.

רשימת מרכזי המבקרים בהם ניתן לקבל החזר מעל 10 פאונד:

 

מרכזי מבקרים

אם ברשותכם כרטיס אשראי בינלאומי עם אפשרות תשלום ללא מגע (contactless), תוכלו להשתמש בו ישירות ללא צורך בקניית אויסטר. המערכת תחשב את הנסיעות שלכם ותחויבו פעם אחת ליום לפי אותו עיקרון – מקסימום 7.20 פאונד על נסיעות באזורים 1 ו-2. את כרטיס האשראי, כמו את האויסטר, ניתן להעביר רק עבור נוסע אחד. שימו לב שאתם משתמשים באותו כרטיס בכל הנסיעות שלכם כדי שהן ירשמו על אותו כרטיס ושלא תשלמו מעל 7.20. החיוב על הנסיעות מתבצע אחת ליום. שימוש בכרטיס כזה הוא הדרך הפשוטה והמועדפת לתשלום בתחבורה הציבורית בלונדון.

 

contactless card

כדי להיכנס לתחנה, מצמידים את הכרטיס לקורא הצהוב שעל המחסום. חשוב לזכור להצמיד את הכרטיס גם ביציאה, כדי שהמערכת תדע באיזה אזור סיימתם את הנסיעה. לא תצמידו את הכרטיס ביציאה – תחוייבו לפי התעריף הגבוה, כאילו נסעתם לאזור מרוחק.

באוטובוסים אין צורך להצמיד את הכרטיס בסיום הנסיעה, היות ותעריף הנסיעות הוא אחיד בכל העיר ולא משנה לאן נסעתם.

בכל תחנות הטיוב והמעברים ישנו שילוט מאוד ברור וקשה להתבלבל, אבל בכל זאת כמה דברים: תזכרו לאיזה כיוון במפה אתם אמורים לנסוע, הרי בכל תחנה הרכבות נוסעות לשני כיוונים – מזרח ומערב או צפון ודרום, והשילוט לרציף הנדרש יהיה בהתאם – לדוגמה – westbound platform לנסיעה בכיוון מערב, southbound platform לנסיעה בכיוון דרום וכו’. ישנם קווים של הטיוב שמתפצלים לשניים – שימו לב שאתם עולים לרכבת שפונה לכיוון הנכון בפיצול. זה מאוד פשוט – ישנם שלטים אלקטרוניים בכל רציף, ומופיע בהם היעד של 3 הרכבות הבאות וכמה זמן נשאר להגעת הרכבת הבאה. לפעמים צריך לתת לכמה רכבות לעבור עד שתגיע הרכבת שלכם, אבל בד”כ לא תמתינו לרכבת יותר מכה דקות בודדות. אני ממליץ לעמוד כמה שיותר קרוב לקיר, או לשבת על ספסל, במיוחד כשיש הרבה אנשים בתחנה, אין שום סיבה לקחת סיכונים מיותרים, הרכבות נכנסות לתחנות במהירות גבוהה מאוד ולא צריך להיות מומחה כדי להבין שעצירה פתאומית זה לא הצד החזק שלהן.

מוזמנים לשאול שאלות ולהתייעץ כאן: